Facebook Instagram YouTube
Výroba

Výroba

Jak se rodí koloběžka?

Jak se rodí koloběžka?

Koloběžka už byla vymyšlená před mnoha lety – a její síla stále spočívá v jednoduchosti. Princip je jasný: dvě kola spojená stupátkem, doplněná řídítky a brzdami. Přestože v principu se koloběžka za ty roky nezměnila, stále je na ní co vylepšovat. Na rozdíl od jízdních kol se musíme neustále prát s tuhostí neuzavřeného rámu, a koloběžky mají další specifika, která jinde nenajdete. My na nich pracujeme neustále a neúnavně.

Nevymýšlíme kolo, to už tady bylo před mnoha lety

Také konstrukce koloběžky má svá pravidla a zákonitosti. My je ctíme, a tudíž nevymýšlíme inovace pro inovace. Design není jen vzhled – musí být zároveň vysoce funkční. Koloběžka už vymyšlená byla. Je na nás ji už jen zdokonalovat.

Když člověk kamarádí s robotem

Při samotné výrobě se pochopitelně snažíme maximálně využívat naše moderní technologie, které činí produkci efektivnější, nicméně ruční práce je u mnoha úkonů nezastupitelná. Nežijeme ve sci-fi filmu, prostě vyrábíme koloběžky jak nejlíp to jde.

Myslíme na vaši bezpečnost

Naše koloběžky splňují podmínky pro provoz na veřejných komunikacích – naší zodpovědností je, předávat je zákazníkům jako bezpečné stroje. Perfektně funkční brzdy a prvky pasivní bezpečnosti jsou samozřejmostí u každého modelu KOSTKA.

Testování na lidech. Karla nevyjímaje

Každou novinku zodpovědně testují naši zkušební jezdci. A Karel – elektromechanická zkušební stolice s počítačově řízeným a vyhodnocovaným výstupem. Karel se nikdy neunaví a nemůžete ho jen tak ošidit… Karel říká naprosto přesně, jak koloběžka funguje.

Technologie výroby koloběžek KOSTKA

Zní to jednoduše: Máte v hlavě nápad na koloběžku. „Hodíte“ ho do počítače, zjistíte, jaký budete potřebovat materiál a komponenty. Protože to neděláte poprvé, víte, jakou technologií materiál zpracujete, a jak to všechno „spojíte“ dohromady. Najednou je z toho pěkně dlouhý seznam prací. A to se to pak ještě musí zabalit na cesty do celého světa. Naštěstí už víme, jak na to. Na to všechno.

Počítače místo rýsovacího prkna

Základní koncept musí skloubit požadavky zákazníků, know-how a vize, celý tento komplex je pak nutné přenést do funkčního stavu. Prvotní nápad se sice vždycky zrodí v nějaké chytré hlavě, dál už ale pracují počítače.

Po stanovení základních parametrů, jsou myšlenky převedeny do parametrického počítačového modelu. Zde je možné ověřit teoretické předpoklady a určit vhodnou geometrii koloběžky. Do modelu je vložena anatomie lidského těla, díky tomu je možné zkoumat vliv geometrie koloběžky na postavení jezdce při jízdě. Následně jsou kritická místa podrobena počítačové simulaci (MKP) a optimalizována jak tvarově, tak i funkčně, aby vyhovovala všem stanoveným okrajovým podmínkám.

Přesné laserové 3D řezání

Základem dokonalého výrobku jsou přesně nařezané díly. Laserové zpracování je nekonvenční technologie, umožňující vytvářet rozmanitá tvarová řešení s vysokou přesností, bez otřepů. Díky laserovému řezání můžeme pracovat s díly, které lze na konvenčních technologiích vyrábět buďto velice obtížně, nebo je to prakticky nemožné.

Vlastní technologie 3D laserového řezání nám dává možnost přicházet s novými konstrukčními řešeními, a nebýt tak omezeni jen na klasické tvary a průniky jednotlivých profilů. Naše laserové stroje TRUMF TUBE 5000 umožňují pálit také hliníkové a další slitiny, a navíc disponují výkyvnou hlavou pro 3D řezy, a speciální měřicí technologií pro ještě vyšší přesnost.

Uděláme uzel na trubce!

… aneb 3D prostorové ohýbání v praxi

Většina součástí rámu koloběžky je prostorově tvarovaná. Jednoduše… trubky jsou ohýbané. To se řekne „ohnutá trubka“ – ale zkuste to někdy udělat přesně a přesně stejně v tisícové sérii.

Díky využívání 3D CNC řízené ohýbačky si však můžeme dovolit prostorově složité ohyby se zaručenou rozměrovou stálostí. Díky této technologii a speciálnímu nářadí je omezen negativní vliv tváření na jednotlivé ohyby.

Robotické, ale i ruční svařování

Robotické, ale i ruční…

… svařování nejvyšší kvality

Pokud chceme produkovat ty nejlepší koloběžky, je třeba zaměřit se také na stálost tepelného ovlivnění svařovaných oblastí, a také na dodržování technologických postupů. Tři naše robotická ramena jsou schopná vyrábět velmi efektivně, v prvotřídní kvalitě a dělat svary, které jsou jinak velice obtížné. Ani roboti by však bez šikovných programátorů a svářečů nebyly ničím jiným, než kusem drahého nábytku na který se práší.

I přes to, že jsme vybavení nejmodernější robotickou svařovací technologií, jsou určité spoje koloběžky stále svařovány ručně s tou nejvyšší možnou precizností. Lidská práce je někdy zkrátka nenahraditelná.

CNC obrábění

… tvoříme koloběžkové komponenty

Díky vlastnímu obráběcímu centru nejsme tak závislí na dodavatelích komponent jako jiní výrobci koloběžek. Můžeme tak vyrábět součástky, které byly navrženy speciálně pro koloběh – a taky to děláme.

Vyrábíme vlastní špičkové náboje kol se správnou šířkou pro koloběžkové rámy, naše obráběcí centrum produkuje designové představce v pevné i ve skládací variantě – a tak bychom mohli pokračovat dál. Máme pro vás originální řešení šité na míru koloběžkám.

Laserové popisování…

… aneb trvalý záznam

Komponenty, které vymýšlíme a vyrábíme v našem CNC obráběcím centru, samozřejmě poznáme na první pohled. Ale pro jistotu je ještě také popisujeme nesmazatelným laserovým gravírováním. Každý umělec podepisuje svá díla :-)

Když jsme u těch kol…

… tak ty si děláme také sami

Perfektní kola s dokonalým vycentrováním a přesně vypnutým výpletem produkuje naše automatická linka. Díky ní je každé kolo naprosto totožné a přesně odpovídá požadavkům, které jsou na něj kladené.

Podle potřeby pracujeme buďto s radiálním nebo kříženým výpletem s různým uchycením drátů v nábojích naší vlastní konstrukce. Ráfky a dráty odebíráme od osvědčených renomovaných výrobců tak, abychom se i pod svá kola mohli s čistým svědomím zaručit.

Vzhled nejezdí, ale barva je důležitá

Vzhled nejezdí, ale barva je důležitá

Vlastní lakovna je vlastní lakovna. To, že máme i svařovacího robota, je super, ale jeho práci je třeba doladit efektním lakem – pak je to teprve ke koukání. Přece byste nechtěli jezdit na koloběžce, která se vám nelíbí…

Všechny koloběžky jsou lakované práškovou vícevrstvou barvou v nejmodernější práškové lakovně. Díky tomu mají nejen jedinečný design, ale také jsou velice odolné vůči všem vnějším vlivům a mechanickému oděru. Vyvinuli jsme také speciální technologii pro aplikaci barvy do vnitřní části rámu – ta poskytuje zvýšenou odolnost proti případnému vniknutí vody zejména při dešti.

Stavebnice neprodáváme

… vyrábíme hotové koloběžky

Vyrobením jednotlivých součástek práce nekončí. Když byste naši koloběžku rozložili na „prvočinitele“, dostanete průměrně 220 dílů. Některé díly se montují na automatizovaných pracovištích – viz například vyplétací linka na kola –, nicméně celá koloběžka jako taková se musí složit dohromady.

Nejen složit, ale také ověřit funkčnost a seřídit všechny komponenty. A celé to pak zabalit tak, aby k vám koloběžka dorazila nepoškozená při přepravě. Doma už jen nasadíte řídítka a… jedem!