Facebook Instagram YouTube

Zdraví a zábava

Koloběžka je pro všechny

Koloběžka je pro všechny

Koloběžka představuje sport i zábavu. A kdy je dobré začít jezdit? Kdykoliv! Koloběžka je cesta, jak být a zůstat aktivní. Hlavní je udělat první krok a jízdu na koloběžce si vyzkoušet. Vaše hlava i tělo tenhle nápad jistě ocení.

Začít může každý

Koloběžce je jedno, kolik je vám let, v jakém stavu je vaše svalstvo, kolik vážíte a jestli sportujete nebo ne. Každému protáhne tělo, přinese zábavu a zdravotní benefity.

Jízda na koloběžce má mnoho společného s naším přirozeným pohybem, kterým je chůze,

... zdůvodňuje Mgr. Lenka Fasnerová, odborná fyzioterapeutka a sportovní instruktorka, proč je jízda na koloběžce vhodná pro všechny.
Mgr. Lenka Fasnerová Mgr. Lenka Fasnerová

Odborný fyzioterapeut a sportovní instruktor

Koloběžky vám stmelí rodinu

Výpravy na koloběžkách hravě zvládnou senioři společně s vnuky. Maminkám nebudou ujíždět jejich ratolesti na kolech. A když je váš partner cyklista, ale vy kolo nemusíte, můžete s ním vyrazit na koloběžce. Koloběh rodině přinese kvalitně strávený čas a společné zážitky, na které se bude dlouho vzpomínat!

Koloběžka je rehabilitační pomůcka

Koloběžka přináší pro naše klouby, páteř, kyčle i nervovou soustavu zcela zásadní zdravotní benefity. Proto se používá jako rehabilitační pomůcka v lázních pro pacienty po úrazech, po výměně kloubů, a dokonce i u pacientů s neurodegenerativními onemocněními (např. Parkinsonovou nemocí atp.)

Koloběžka, to jsou lázně na pneumatikách!

... uvádí Bc. Leopold Kotlár, DiS., který působí jako odborný fyzioterapeut v lázních Darkov.
Bc. Leopold Kotlár, DiS.

Odborný fyzioterapeut v lázních Darkov

Koloběh je skvělý sport i pro seniory

Jízda na koloběžce vás udrží v pohybu. Zlepšuje koordinaci, a tedy motoriku. Protože střídáte pravou a levou nohu, procvičuje se propojení levé a pravé mozkové hemisféry, což přispívá ke zlepšení paměti, soustředění a kognitivních funkcí. Kromě toho koloběžkování přispívá k „promazávání“ a procvičování kloubů a ke zlepšování krevního oběhu. Koloběžka celkově zlepšuje vitalitu!

Koloběžka vám zvedne dítě z gauče

Jízda na koloběžce je totiž zábava, akce a svobodný pohyb. S koloběžkou se dá podnikat dobrodružství! A přitom nevyžaduje žádné speciální dovednosti a každé dítě jí zvládne ovládat. Přibývá škol kde je dnes koloběh součástí tělocviku. Když pořídíte dítěti nebo i sobě koloběžku, najednou přibydou záminky i možnosti, jak se jít provětrat ven. Konec nudy. Na koloběžce je každý frajer!.

Záda a klouby vám poděkují

Záda a klouby vám poděkují

Správný sport musí bavit, ale také odpovídat tomu, co potřebuje tělo. Koloběh je perfektní sport pro moderní dobu, kdy trpíme řadou civilizačních chorob jako je snížená pohyblivost v důsledku věčného sezení či nadváha.

Konec bolesti zad

Při koloběhu máte rovnoměrně rozloženou váhu. Žádné místo na páteři není přetíženo. Koloběhem namáháte mezižeberní a zádové svaly, které pak pevněji drží páteř. Ochablé svalstvo působí bolesti, jízdou na koloběžce ale zádové svalstvo naopak protahujete a posilujete. Díky zanožování při odrazu zase ulevujete bederní části páteře.

Koloběžka zlepšuje funkci kolen a kyčlí

Při koloběhu se klouby nepřetěžují, protože nohy při pohybu střídáme. Zanožování navíc vede k extenzi kyčlí, a tedy k jejich uvolňování. Oborná studie celkově prokázala, že koloběžka obecně celkově zlepšuje pohybový aparát a pohybovou koordinaci.
Studie vlivu koloběžky na zdraví.

Rehabilitujte a kompenzujte

Koloběh dokonale kompenzuje nejen náš sedavý způsob života, ale také nadměrnou zátěž vznikající u jiných sportovních aktivit. Ty totiž naše tělo zatěžují mnohdy příliš jednostranně. Jinými slovy koloběh dává našemu tělu jiný pohyb, než na jaký je zvyklé a tím naše zdraví celkově zlepšuje a vede k dosahování lepších výsledků i v jiných sportech. Stejně tak je jízda na koloběžce skvělým i rehabilitačním cvičením.

Kdy přejit z kola na koloběžku

I když investují do kvalitního kola, cyklisti a cyklistky dojdou často k poznání, že je po jízdě na kole bolí sedací partie, trnou záda a krátí se jim podkolenní šlachy. Někdy se přidávají potíže s rovnováhou a potřeba být blíže k zemi. V takovou chvíli přejděte na koloběžku.

Stojíme-li na koloběžce se správnou výškou stupátka, jsme pouze kousek nad zemí a bezpečně v kontaktu se zemí, a navíc se na rozdíl od jízdy na kole nemusíme hrbit,

... zdůrazňuje Mgr. Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka a instruktorka koloběhu.
Mgr. Lenka Fasnerová Mgr. Lenka Fasnerová

Odborný fyzioterapeut a sportovní instruktor

Správný model koloběžky vám dovolí podnikat prakticky stejně dlouhé trasy jako na kole, a navíc spálíte i více kalorií.

Než začnete běhat, zkuste koloběhat

Důvod je prostý: Vaše klouby nemusejí nést náhlé běhání zcela bez protestů, hlavně když máte nadváhu a běháte po tvrdém terénu. Únava, bolest z otřesů nebo případné úrazy by vás mohly od sportu odradit. Zato koloběžce je jedno, kolik vážíte. Umožní vám velký objem snadného pohybu, který baví, a tak vás motivuje k další dávce sportu.

Koloběžka formuje postavu

Koloběžka formuje postavu

Vypadat dobře chce samozřejmě každý, koloběžka pomůže s formováním mnoha partií. Překvapivě to nejsou jen nohy a hýždě, ale také střed těla či ruce. Takže konec trápení s dietami a činkami, je čas na zábavu na čerstvém vzduchu.

Zanožování dělá zázraky

Většinu dne trávíme v polohách, které neprospívají tělu a chybí nám celkově pohyb. Sezením u počítače nebo v autě nám ochabují i hýžďové svaly. V důsledku toho nás bolí kyčle, máme přetíženou bederní páteř. Pevné hýžďové svalstvo je skvělou prevencí těchto bolestí a koloběh představuje skvělou možnost, jak si pevné hýždě vypěstovat. Na koloběžce se střídavě odrážíte oběma nohama, takže si sedací svalstvo protáhnete a vyrýsujete i ty partie boků, které běžnému cvičení odolávají.

Koloběžka posiluje paže, břicho i stehna

Při řízení koloběžky se opíráte o paže, ale nedržíte ramena ve strnulé pozici jako při jízdě na kole. Naopak při odrazu a následném narovnávání se paže pracují. Posilujete je tak vlastní vahou, což je ideální zátěž. Při stejném pohybu pracuje také břicho, takže namáháte a protahujete břišní svalstvo. Naše koloběžky jsou bez sedátka, protože je to zdravé. Stojíte střídavě na jedné noze, střídáte rovněž nohy při odrazu, na což stehna odpovídají zpevňováním svalů.

Při koloběhu zapojujete všechny významné svalové skupiny!

... upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Fasnerová.
Mgr. Lenka Fasnerová Mgr. Lenka Fasnerová

Odborný fyzioterapeut a sportovní instruktor

Proč vám koloběh zpevní záda, ale kolo ne

Zpevňování svalů vyžaduje jejich práci, nikoliv jednostrannou nehybnou zátěž. Při jízdě na koloběžce zádové svalstvo intenzívně pracuje, protože často měníte polohu: odrážíte se střídavě nohama, přitahujete se pažemi k řídítkům, narovnáváte se. To vše vede k prokrvování svalů a jejich posilování. Na kole vám naopak často hrozí strnulost vynucená neměnnou polohou těla při jízdě.

Koloběžkou posílíte střed těla

Koloběh představuje komplexní pohyb.

Každá žena ocení fakt, že při koloběhu intenzívně pracují naše problémové partie, a to jsou hýždě a stehna. Krom jiného ale zapojujeme také břicho, resp. břišní svaly a svaly paží,

... uvádí fyzioterapeutka Mgr. Lenka Fasnerová.
Mgr. Lenka Fasnerová Mgr. Lenka Fasnerová

Odborný fyzioterapeut a sportovní instruktor

Posílený střed těla stabilizuje vnitřní osu, zlepšuje práci bránice, a tedy i dýchání. Podepírá bederní páteř a souvisí i s činností pánevního dna. Koloběžka pro střed těla představuje ideální přirozenou posilovnu.

Potřebujete být aktivní, abyste žili

Potřebujete být aktivní, abyste žili

Koloběžka vám umožní být v pohybu a aktivní a kdo se hýbe ten má energii do života. Je to přitom sport, u kterého si přijdou na své zarytí sportovci i lidé, kteří se k aktivnějšímu pohybu teprve odhodlávají.

Koloběžka pomůže zůstat aktivní

I když se necítíte na spoustu sportů, které vyžadují speciální fyzičku, dovednosti, podmínky nebo vybavení, na koloběžce můžete drandit vždycky a ani si nemusíte na sport vyčleňovat zvláštní čas. Můžete ji totiž používat jako dopravní prostředek, myslet si u jízdy na cokoliv, a přitom sportujete. Není náročná na obsluhu ani na dovednosti, a zároveň vám poskytne tolik benefitů!

Pohyb znamená život!

Je starou evoluční pravdou, že co člověk nepoužívá, to mu zakrní. Což platí i v životě jedince. Takže se musíte udržovat v pohybu...

... pro svoji existenci, pro svoji seberealizaci v pracovním, společenském, ale intimním životě,

... uvádí doc. PaedDr. Tomáš Dohnal, Csc., garant projektu Tělák nás baví.

Je to jako s kvalitou baterie v baterce: Čím je více nabitá, tím svítí intenzivněji a déle.

doc. PaedDr. Tomáš Dohnal, Csc. doc. PaedDr. Tomáš Dohnal, Csc.

Garant projektu Tělák nás baví

Koloběžka vám zlepší soustředění a rovnováhu

Koloběh poskytuje tělu tu výhodu, že musíte střídavě zapojovat levou a pravou nohu, takže se vám střídavě zapojují, a tedy i aktivují obě mozkové hemisféry. Navíc musejí spolupracovat, zlepšuje se tedy činnost mozku a smysl pro rovnováhu. Sportem okysličený mozek se rychleji a na delší dobu soustředí a zlepšuje se i kvalita kognitivních funkcí. Prostě vám to po sportu líp myslí a jste kreativnější a nápaditější.

Pohyb vám zvedne sebedůvěru

Když cítíte, že vaše tělo dokáže ovládnout stroj, začnete si věřit. Když vidíte, že vaše tělo funguje, zlepšuje se vám jemná motorika i výkonnost, zvedne vám to sebedůvěru. Čím víc poznáváte, jak rozšiřujete své fyzické možnosti a hranice, tím jistější se cítíte v běžném životě.